Badanie wody do odbioru budynku/lokalu akceptowane przez SANEPID oraz na potrzeby atestu gospodarstwa rolnego
W skład zestawu wchodzą następujące badania:
Mikrobiologia:
- Liczba bakterii grupy coli,
- Liczba Escherichia coli,
- Liczba mikroorganizmów w 22±2⁰C po 72h,
- Enterokoki kałowe.
Fizykochemia - badanie wody podstawowe:
- mętność,
- barwa,
- zapach,
- smak,
- przewodność elektrolityczna właściwa,
- pH.
Zakres analiz zgodny z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Wdrożony system jakości badań wody został zatwierdzony przez Państwowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku co uprawnia nasze laboratorium do pobierania próbek i badania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Pobór wody do badań:
- na potrzeby SANEPIDU – przez certyfikowanego próbobiorcę
- na potrzeby własne – samodzielnie zgodnie z instrukcją laboratorium
W celu ustalenia szczegółów proszę skontaktować się z Podlaskim Laboratorium Oceny Mleka Sp. z o.o..
Tel 85-66-44-504; 514-853-357 ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszamy do współpracy !
Badanie mikrobiologiczne wody
W naszym laboratorium wykonujemy badanie mikrobiologiczne wody, które umożliwia dokładną ocenę jej jakości i ewentualnego stopnia zanieczyszczenia. Badanie mikrobiologiczne informuje nas o stanie sanitarnym wody. Pozwala dokładnie ocenić przydatność wody do celów spożywczych oraz gospodarczych. Korzystanie z przydomowego ujęcia wody pitnej wymaga regularnego sprawdzania go pod kątem obecności groźnych dla zdrowia bakterii i innych mikroorganizmów
Wykonujemy je pod kątem obecności następujących mikroorganizmów:
- Bakterii z grupy coli – występowanie jakichkolwiek mikroorganizmów z tej grupy świadczy o poważnym zanieczyszczeniu wody, nieprawidłowym jej uzdatnieniu lub zbyt dużej ilości substancji odżywczych sprzyjających rozwojowi tych organizmów;
- Escherichia coli(pałeczka okrężnicy) – są groźne dla zdrowia nie tylko z racji wywoływania chorób układu moczowego i pokarmowego, ale także dużej odporności na antybiotykoterapię;
- enterokoków kałowych – niebezpieczne dla zdrowia bakterie, których obecność świadczy najczęściej o zanieczyszczeniu ściekami komunalnymi. Bakterie te wywołują liczne choroby i są odporne na wiele antybiotyków.
Określamy również ogólną ilość bakterii, które mimo że nie zawsze są chorobotwórcze to wskazują na skażenie wody i obecność innych organizmów chorobotwórczych. W trakcie tego typu analizy zwraca się także uwagę na to, ile bakterii mezofilnych oraz psychrofilnych znajduje się w jednym mililitrze wody.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku, w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi woda jest bezpieczna dla zdrowia, gdy nie zawiera w swoim składzie chorobotwórczych mikroorganizmów, pasożytów oraz substancji chemicznych w ilościach zagrażających zdrowiu..
Chcą Państwo mieć absolutną pewność, że woda pobierana z przydomowego źródła jest zdatna do picia pod kątem obecności w niej groźnych dla zdrowia mikroorganizmów i może być wykorzystywana w produkcji i obrocie żywnością?
Zapraszamy do wykonania analizy mikrobiologicznej w naszym Laboratorium. Wykonujemy ją na zlecenie osób prywatnych, ale także przedsiębiorców i instytucji oraz gospodarstw rolniczych.
Zatwierdzony przez PPIS w Białymstoku ( decyzja Nr HK 11/D/2023 ) system jakości badań wody prowadzonych przez nasze Laboratorium gwarantuje ważność otrzymanych wyników w obszarze regulowanym prawnie.
Próbki do przeprowadzenia analizy mogą Państwo przygotować samodzielnie postępując zgodnie z podaną instrukcją.
Jeżeli analizy wody przeprowadzane są na potrzeby Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej lub Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej zalecamy pobór przez przeszkolonego próbkobiorcę naszego laboratorium.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Gwarantujemy profesjonalne podejście, sprawność działania i przede wszystkim rzetelność wyników. Dbamy o to, aby wyniki były miarodajne i dawały pewność, że korzystanie z wody jest bezpieczne.
Pobieranie próbek wody do badań mikrobiologicznych
- Próbki należy pobierać do sterylnych butelek.
- Próbkę wody zaleca się pobrać z kranu najczęściej używanego. Unikać kranów będących w złym stanie technicznym, skorodowanych.
- Przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy do poboru próbki (rękawiczki, detergent, środek dezynfekcyjny, sterylną butelkę, ręcznik papierowy ).
- Przed pobraniem należy zdjąć z kurków wszelkie urządzenia np. rozbryzgowe, sitka, przedłużki itp.
- Spuść zimną wodę z kranu przez ok 5 – 10 minut średnim strumieniem wody, tak aby woda nie była zbyt wzburzona i nie powodowała zrywania zanieczyszczeń z rury.
- Bezpośrednio przed pobraniem dokładnie umyj kran wodą z detergentem, spłucz i wytrzyj ręcznikiem papierowym.
- Metalowy kran opal płomieniem używając waty nawilżonej spirytusem, kran plastikowy zanurz na 2, 3 minuty w środku dezynfekującym.
- Spuść wodę z kranu przez ok 2 minuty.
- Bezpośrednio przed pobraniem próbki otwórz butelkę, uważając aby nie doprowadzić do jej zanieczyszczenia.
- Nie dotykając wlotu butelki napełnij ją powolnym strumieniem do około 4/5 objętości.
- Nie płucz butelki przed pobraniem. Nie odlewaj nalanej już wody.
- Szczelnie zamknij butelkę bezpośrednio po pobraniu próbki, opisz.
- Dostarcz próbkę do laboratorium w czasie nie dłuższym niż 7 godzin od momentu pobrania, maksymalnie do godz. 11 po wcześniejszym uzgodnieniu ( tel. 514 853 357, 85 66 44 504 )
- Próbki zaleca się transportować w temperaturze (5 ± 3)ºC chroniąc przed bezpośrednim światłem słonecznym.
Sposób pobierania oraz warunki transportu mają istotny wpływ na uzyskiwane wyniki badań. Laboratorium nie
ponosi odpowiedzialności za pobieranie i warunki transportu próbek wody pobieranych przez klienta.
UWAGA !
Próbki do badań przyjmowane są w poniedziałki i wtorki w godzinach od 7:00 do 11:00
Bardzo prosimy o wcześniejsze uzgodnienie z Laboratorium terminu dostarczenia próbek.
Kontakt:
514 853 357
85 66 44 504
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wykaz badań wody
Przedmiot badań | Nr normy | Badane cechy/ metoda badawcza |
woda przeznaczona do spożycia przez ludzi | PN-EN ISO 9308-1:2014-12 1 ) Z | Liczba bakterii grupy coli w 100 ml metoda filtracji membranowej |
PN-EN ISO 9308-1:2014-12 1 ) Z | Liczba Escherichia coli w 100 ml metoda filtracji membranowej |
|
PN-EN ISO 7899-2:2004 1 ) Z | Liczba enterokoków metoda filtracji membranowej |
|
PN-EN ISO 6222:2004 1 ) Z | Ogólna liczba mikroorganizmów w 22 ℃ po 72h metoda posiewu na agarze odżywczym |
|
PN-EN ISO 6222:2004 1 ) Z | Ogólna liczba mikroorganizmów w 36 ℃ po 48h metoda posiewu na agarze odżywczym |
1 metoda referencyjna w badaniach wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r - Dz. U. 2017, poz. 2294 )
Z – metoda zatwierdzona przez PPIS w Białymstoku ( Decyzja Nr HK – 11/D/2023 )